• +48 788 788 787
  • Kraków, ul. Bronowicka 117A
  • Zapraszamy: Pn-Pt: 8:00-17:00, Sb: 8:00-14:00
  • Teraz jest: ZAMKNIĘTE!
Diagnostyka Komputerowa

Diagnostyka Komputerowa

Czym jest Diagnostyka Komputerowa

Nowoczesne samochody są pełne systemów elektronicznych i to nie tylko tych odpowiedzialnych za komfort, czy też bezpieczeństwo. W dzisiejszych pojazdach wiele modułów analitycznych czuwa nad tym, aby pojazd działał sprawnie. Szereg systemów kontroli pojazdu analizuje każdy element jego działania – od właściwości systemu wtrysku paliwa po analizę spalin mieszanki paliwowej. Kontrolę nad wszystkimi układami sprawuje zaawansowany komputer centralny, który w razie niewłaściwego działania któregoś z układów w samochodzie informuje użytkownika o wystąpieniu błędu. Zazwyczaj jednak sama sygnalizacja błędu nie jest kompletną diagnozą usterki, często wyświetlane są jedynie komunikaty typu „check engine” czy też „service” dlatego konieczna jest wtedy specjalistyczna diagnoza błędu wykonana przez wyspecjalizowanego diagnostę.

Przebieg diagnostyki komputerowej samochodu

W przypadku wystąpienia błędu kluczowa jest dokładna analiza tego, co oznacza zasygnalizowana usterka oraz precyzyjne zlokalizowanie nieprawidłowości w działaniu danego systemu. Z tego powodu w nowoczesnych samochodach większość napraw rozpoczyna diagnoza oraz analiza błędów występujących w pojeździe.

Przeprowadzenie właściwej analizy wymaga od warsztatu wyposażenia w specjalistyczne urządzenie - komputer z odpowiednim dla danej marki i modelu samochodu oprogramowaniem oraz właściwego złącza pozwalającego na podpięcie do układu diagnostycznego samochodu. Takie podpięcie umożliwia złącze OBD, w które wyposażone są obecnie wszystkie samochody.

Kolejnym krokiem w dobrej analizie błędu jest właściwe odczytanie kodów i interpretacja tego, co oznaczają. Tutaj najważniejszym elementem, który decyduje o jakości diagnozy, jest wiedza, wyszkolenie i doświadczenie mechanika, który daną usługę wykonuje. Wynika to z faktu, ze zazwyczaj wykryte usterki prezentowane są jako kody, które różnicują różne usterki w obszarze jednego systemu, na przykład konieczne jest rozróżnienie błędu analizy spalin pochodzącego od usterki sondy lambda od tego, który powoduje awaria katalizatora. Po dokładnej diagnozie i odnalezieniu źródła nieprawidłowości następuje usunięcie usterki oraz wyzerowanie błędów w pamięci komputera centralnego samochodu. Dobrze wykonana naprawa oraz właściwe usunięcie komunikatów komputera gwarantuje, że błąd szybko nie powróci, a samochód będzie sprawny i bezpieczny.

Najlepszą diagnostykę komputerową oraz usuwanie (kasowanie) błędów w warsztacie AMC w Krakowie gwarantują wyspecjalizowani i doświadczeni diagności oraz najwyższej jakości sprzęt diagnostyczny. Posiadamy urządzenia BOSCH KTS 560, OPEL TECH 2 i inne.