• +48 788 788 787
  • Kraków, ul. Bronowicka 117A
  • Zapraszamy: Pn-Pt: 8:00-17:00, Sb: 8:00-14:00
  • Teraz jest: ZAMKNIĘTE!
Przeglądy okresowe samochodu

Przeglądy okresowe samochodu

Przeglądy okresowe

Wbrew popularnemu przekonaniu, pod pojęciem przeglądu samochodu znajduje się więcej niż samo badanie okresowe, konieczne do dopuszczenia pojazdu do ruchu. W zakresie tych czynności znajdują się wszystkie regularnie dokonywane czynności serwisowe wynikające z codziennej eksploatacji samochodu. Okresowe wykonywanie tego typu przeglądów wpływa na zmniejszenie ilości awarii pojazdu, dlatego ważne jest, aby był on wykonywany regularnie.


Co sprawdzać podczas przeglądu samochodu?

Pośród podstawowych i koniecznych czynności, które powinny znaleźć się na liście czynności podczas okresowych przeglądów samochodu, są rzeczy najbardziej podstawowe, jak wymiana oleju czy filtrów, jak i również te bardziej skomplikowane, takie jak na przykład wymiana rozrządu. Ważne, aby oprócz wymiany oleju, która powinna być wykonywana przy każdym przeglądzie, sprawdzić zalecane przez producenta interwały wymiany pozostałych płynów eksploatacyjnych samochodu takich jak płyn chłodniczy czy też hamulcowy. Podczas okresowego przeglądu warto również sprawdzić stan zawieszenia oraz stopień zużycia klocków hamulcowych i sprawność działania całego układu.


Jak często trzeba robić przegląd samochodu?

W przypadku każdego modelu samochodu to producent zaleca częstotliwość obsługi i wymiany poszczególnych części eksploatacyjnych, każdy z interwałów wyraża się w czasie oraz przejechanych kilometrach w zależności co nastąpi pierwsze. Na przykład w przypadku płynu hamulcowego zalecana częstość wymiany to raz na dwa lata, lecz nie rzadziej niż co 60 tysięcy przejechanych kilometrów. Najważniejszym płynem eksploatacyjnym wymagającym regularnej wymiany jest olej silnikowy, jednak w jego przypadku producenci próbują wydłużyć okres między wymianami, stosując tak zwane oleje long life, które w teorii pozwalają przedłużyć okres wymiany z 15 tysięcy kilometrów i roku nawet do dwóch lat i 30 tysięcy km. Niestety jednak tak długie interwały nie zawsze służą silnikowi i tak na przykład w popularnym silniku diesla produkcji Renault, jakim jest 1.5 dci mechanicy zalecają skrócić te interwały do standardowych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jego poważnej awarii.

Właściwe i regularne serwisowanie pozwala cieszyć się długą i bezawaryjną eksploatacją pojazdu, która jest gwarantem bezpieczeństwa podróży oraz wszystkich pasażerów.