• +48 788 788 787
  • Kraków, ul. Bronowicka 117A
  • Zapraszamy: Pn-Pt: 8:00-17:00, Sb: 8:00-14:00
  • Teraz jest: ZAMKNIĘTE!
Serwis klimatyzacji samochodowej

Serwis klimatyzacji samochodowej

Czym jest układ klimatyzacji samochodowej i jak działa?

System klimatyzacji samochodowej został wynaleziony już w 1939 roku, już rok później został zamontowany w pierwszym samochodzie. Zasada jego działania jest podobna do tej znanej z innych układów odpowiadających za chłodzenie i ogrzewanie powietrza. Jego kluczowe elementy to kompresor, osuszacz, skraplacz, zawór rozprężający oraz parownik i wiatrak wentylatora. W przypadku klimatyzacji powietrze chłodzone jest dzięki zmianom skupienia czynnika chłodzącego z gazu w ciecz oraz poprzez zmiany ciśnienia przekazywanego przewodami chłodziwa. Zasada działania systemu jest identyczna niezależnie od tego, czy samochód wyposażony jest w klimatyzację automatyczną, czy też sterowaną manualnie.


Klimatyzacja samochodowa - Najczęstsze awarie i problemy oraz serwisowanie.

Mimo wieloletniej historii obecności na rynku układ klimatyzacji samochodowej nie jest zupełnie bezawaryjny.

  • Najczęstszym problemem, który może powodować słabą wydajność chłodzenia powietrza w samochodzie, jest ubytek czynnika chłodzącego. W sposób naturalny z układu ubywa nawet 15% jego całej objętości, a za niska ilość powoduje nieprawidłowe działanie układu, czyli przede wszystkim słabe chłodzenie powietrza. W przypadku zbyt niskiego poziomu czynnika przeprowadza się serwis klimatyzacji, w celu zbadania ilości, jaka znajduje się w obiegu oraz uzupełnienie ubytku (Nabijanie klimatyzacji samochodowej).
  • Kolejnym problemem, który mogą napotkać użytkownicy klimatyzacji samochodowej, są nieszczelności w systemie przewodów całego układu. W tym wypadku najważniejsze jest zlokalizowanie ich oraz kompletne uszczelnienie układu w samochodie.
  • Następnym elementem, który dotknąć może awaria, jest skraplacz, który można nazwać chłodnicą klimatyzacji. W jego przypadku najczęstsze są uszkodzenia mechaniczne, spowodowane przez korozje, czy też drobne kamienie unoszące się z powierzchni drogi. Ważną rzeczą, aby nie dopuścić do pełnej awarii skraplacza, jest zapewnienie mu regularnego serwisu i oczyszczanie ze zmniejszających jego efektywność zabrudzeń.
  • Kolejnym elementem odpowiedzialnym za sprawność całości układu jest parownik, czyli drugi z elementów odpowiadający za wymianę ciepła, ten element pracuje w sporej wilgotności, dlatego w nim mogą pojawiać się bakterie i grzyby, które decydują o zdrowiu kierowcy i pasażerów oraz powodują nieświeży zapach w kabinie. Dbając o parownik, należy się zdecydować na ozonowanie, czy też oczyszczanie klimatyzacji, podczas których zarówno parownik, jak i przewody wentylacyjne są dokładnie czyszczone.
  • Najbardziej groźną awarią w układzie jest uszkodzenie kompresora klimatyzacji, wiąże się to z wymianą kosztownego elementu, którym jest sprężarka, ale również praktycznie z kompletnym serwisem całego układu, należy wtedy wymienić całość czynnika chłodzącego oraz skontrolować sprawność działania wszystkich elementów.
  • Ostatnią z częstych usterek jest awaria wentylatora chłodnicy klimatyzacji, w wielu samochodach jest on rozłączny względem układu chłodzenia silnika. Dlatego temperatura jednostki napędowej może nie ulegać podniesieniu, a głównymi objawami jest zmienna wydajność układu oraz szarpanie bądź falujące obroty silnika.

W serwisowaniu układu klimatyzacji najważniejsza, ze strony użytkownika, jest regularność, ze strony warsztatu natomiast, wiedza i właściwy sprzęt. Dzięki tym dwóm czynnikom AMC jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego poszukującego pewnego serwisu klimatyzacji w Krakowie.