• +48 788 788 787
  • Kraków, ul. Bronowicka 117A
  • Zapraszamy: Pn-Pt: 8:00-17:00, Sb: 8:00-14:00
  • Teraz jest: ZAMKNIĘTE!
Naprawa silników diesla

Naprawa silników diesla

Naprawa silników diesla

Czym jest silnik Diesla.

Wszystko zaczęło się w 1893 roku, kiedy Rudolf Diesel skonstruował wysokoprężny silnik o nieco zmienionej konstrukcji i zasadzie działania. Diesel jest to silnik o zapłonie samoczynnym. Silnik o takim zapłonie rozpoczyna prace podobnie jak silnik o zapłonie iskrowym. Różnicą jest to, że nie mamy świecy zapłonowej i mieszanka nie jest zapalana poprzez iskrę, tylko poprzez wtrysk i samozapłon paliwa przy odpowiednim ciśnieniu i temperaturze.

Olej napędowy, będący paliwem w silniku wysokoprężnym spala się trochę dłużej niż benzyna, dlatego mamy ograniczenie obrotów silnika o zapłonie samoczynnym. Największą zaletą silników diesla jest mniejsze spalanie. Pamiętajmy również o tym, że silniki diesla są też trwalsze niż ich benzynowa konkurencja. Gdy diesel jest wyposażony w turbosprężarkę, moment obrotowy również jest o wiele większy niż w silniku benzynowym.

Ogólnie rzecz biorąc nowoczesny silnik diesla, najlepiej sprawdza się do jazdy w długie trasy, świetnie nadaje się też do aut o dużej masie.

Niestety, silnik diesla nie jest wolny od wad. Mają one wyższą awaryjność i koszty serwisowe niż silniki benzynowe. Nowoczesne diesle, szczególnie te z filtrem cząstek stałych źle znoszą jazdę na krótkich dystansach. Są też bardziej narażone na problemy z odpalaniem zimą i wolniej się dogrzewają oraz są cięższe niż silniki benzynowe, co często pogarsza prowadzenie i trwałość przedniego zawieszenia.